خانه / مقالات / موفق شدن ساده است

موفق شدن ساده است

موفقیت

اكثر اوقات، وقت ی كتاب‌های مرتبط با موفق یت را می‌خوانم، خاطره دخمل ی كه سال‌ها پیش در حدود یك سال اتاقی‌ام بود، جهت م زنده می‌شود. او دانشجوی رشته زبان انگلیسی بود و از یك شهرستان كوچك واقع در یكی از استان‌های شمالی كشور به تهران آمده بود. لهجه شیرینی داشت، ولی بایستی خیلی دقت می‌كردم تا بفهمم چه می‌گوید، چون فارسی را با لهجه به خصوصی حرف می‌كرد اما از مكالمه زبان انگلیسی هیچ نمی‌دانست.
در عوض نیز اتاقی دیگری داشتیم كه رشته او زبان انگلیسی بود و از همان ابتدا انگلیسی را به قول خودش با لهجه بریتیش با تسلط نسبتا زیاد، حرف می‌كرد.
از همان روزهای اول ترم، نیز اتاقی اول گرفتار نوعی سرخوردگی و ناراحتی شد چون به زودی دریافت كه از نظر مكالمه زبان بسیار زیاد بسیار زیاد عقب‌تر از همكلاسی‌های دیگرش است. اكثر هم‌كلاسی‌های او فارغ‌التحصیل سطوح بالای كلاس‌های مكالمه بودند، در حالی كه او در تمام عمرش حتی در یك كلاس زبان سطح ابتدایی شركت نكرده بود! از طرفی وضعیت مالی مناسبی نداشت تا بتواند در آن مقطع، چنین كاری كند… به هر صورت از همان روزهای اول رفتار او نظر مرا جلب كرده بود و حتی بعضی شب‌ها، وقتی بقیه هم‌اتاقی‌ها خواب بودند، صوت گریه او را می‌شنیدم و واقعا دلم جهت ش می‌سوخت، بالاخره در یكی از روزها به او گفتم: چرا تغییر رشته نمی‌دهی؟ اما او در جواب، با تعجب نبعضی به من كرد گفت: چرا باید رشته‌ام را عوض كنم؟ من می‌خواهم گوینده اخبار خارجی تلویزیون بشوم!!
از شما چه پنهان، با شنیدن این حرف زیاد جا خوردم و با خودم فكر كردم بهتر است دیگر در كار او دخالت نكنم. چیزی نگذشت كه او یك كار دانشجویی نیمه‌زمان جهت خودش پیدا كرد و بعد از مدت زمان كوتاهی، یك واكمن تعدادی نوار روش ی زبان خریداری كرد و كارش این شد كه حتی در روزهای تعطیل، ساعت‌ها وقت صرف كند با دقت به این نوارها گوش دهد و آنها را آرام با خود تكرار كند. او حتی شب‌ها در خواب به زبان انگلیسی حرف می‌زد و همین باعث شده بود اكثر اتاقی‌ها سر به سرش گذاشته و حتی گاهي وقتها مسخره‌اش می‌كردند، ولی در جواب همیشه لبخند می‌زد چیزی نمی‌گفت.
یك بار از او پرسیدم: چگونه می‌توانی این طور تلاش كنی؟ او در جواب گفت: در شهرستان ما یک دختر ها را زیاد زود در سن پایین شوهر می‌دهند و چندان موافق درس خواندن دختر ها نیستند، ولی من هرگز دلم نمی‌خواست زود شوهر كنم همیشه خودم را به صورت یك خانم دكتر استاد دانشگاه تصور می‌كردم كه تعداد بسیار زیاد ی دانشجو دارد همـواره در حال تحقیق و مطالعه است. الان فقط تلاش می‌كنم تا به هدفم برسم این تلاش واقعا برای من لذت‌بخش است. مگر كار دیگری جز تلاش كردن وجود دارد؟
هر چند من فقط یك سال با او اتاقی بودم ولی در سال‌های بعد گهبعضی او را در خوابگاه می‌دیدم. او بعد از آن كه لیسانس را گرفت بلافاصله در آزمون فوق‌لیسانس قبول شد این در حالی بود كه به شكل بی‌سابقه‌ای زبان انگلیسی را مثل زبان مادری حرف می‌كرد.
یكی دو سال بعد، یكی از دوست ها م گفت كه بورس گرفته و در یكی از كشورهای خارجی مشغول خواندن دكترای زبان‌شناسی است، رشته‌ای كه همـواره با شور اشتیاق از آن نام می‌برد! این در حالی بود كه هم اتاقی دوم كه از ابتدا به مكالمه زبان انگلیسی تسلط داشت لیسانسش را در مدت زمان زیاد ‌تر از هم‌دوره‌ای‌‌هایش گرفت و با بی‌میلی دانشکده را ترك كرد!
اصولی كه نیز اتاقی اول من، برای موفق یت از آنها بهره می‌گرفت عمدتا ناخودآگاه آنها را مورد مصرف قرار می‌داد، در اكثر كتب موفق یت، به عنوان مبانی اصولی مطمئن برای رسیدن به خواسته و هدف، معرفی پیشنهاد می‌شوند. همان گونه كه در جایی خوانده بودم: (علم خوب یت همان علم بالفعل ساختن قدرت‌های بالقوه داخلی است.)این اصول به هیچ عنوان عجیب، پیچیده یا غیرقابل دسترس نیستند، برعكس، ساده و خیلی سهل‌الوصول‌اند. مهم‌ترین شاخص‌ترین آنها بدین شرح است…
-۱ اندیشیدن به هدف‌های بزرگ -۲ پشتكار سخت‌كوشی -۳ استفاده به جا از فرصت‌ها -۴ خواستن، توانستن است -۵ غیرممكن وجود ندارد -۶ تمركز تمام نیرو در یك نقطه.
●● تا بی نهایت
● جهت رسیدن به هدف بایستی …

▪ برای زندگی هدف‌های بزرگ و متعالی گزینش کنـید ، هدف‌های كوچك البته اگر چه دست پیدا کردن ی هستند ولی هرگز راضی‌كننده نیستند. هدف عالی و بزرگ نیازمند تلاش و كوشش بسیار زیاد است.
دانیل بارنهایم می‌گوید: (طرح‌های كوچك را رها نمایید سطح اهداف خود را بالا ببرید.)
▪ شانس در واقع چیزی نیست به جز مصرف به جا از فرصت‌های پیش آمده. می بایست همیشه جویای شانس باشیم با تیزبینی، به فرصت‌هایی كه زندگی در اختیارمان می‌گذارد پر و بال دهیم. (شانس) به مفهوم توانایی درك موقعیت‌ها گزینش با کیفیت ترین ‌ها. كسانی كه معتقد هستند زندگی در مسیر مخالف خواسته‌ها آرزوهایشان حركت می‌كند در غلط ند. زندگی با هیچكس سر جنگ و نزاع ندارد.
▪ جهت موفق یت در زندگی بایستی با تمام وجود به گونه‌ای خلاق در جستجوی تحقق آرزوها و خواست قلبی باشیم و همه قوای ذهنی را بر روی هدف خواسته‌مان متمركز كنیم و همیشه این را به خاطر داشته باشیم كه چنانچه بخواهیم و عمل كنیم، به دست خواهیم آورد.
یك ضرب‌المثل انگلیسی می‌گوید: (خواستن نه به معنای میل داشتن، آرزو كردن امیدوار بودن، بلكه به معنای عمل كردن است.)
▪ هر كاری ممكن است غیرممكن وجود ندارد.
▪ هنری فورد معتقد بود كه: اگر كار را به بخش‌های كوچك تقسیم كنیم جزء به جزء انجام دهیم، به نظر بزرگ دشوار نمی‌آید. حتی فتح قله اورست از گام‌های ۳۰ سانتیمتری شروع شده است!
پرداختن به یكایك كارهای كوچك و انجام آنها، در نهایت ما را به انجام كار بزرگ قادر می‌سازد!
▪ تمام نیرو را در یك نقطه متمركز سازید. سخت‌كوشی به این معنا نیست كه دیوانه‌وار به دنبال هدفی باشیم بلكه بایستی سعی كنیم با نظم سازماندهی بر اهمیت كار خویش بیفزاییم.
▪ هرگز ذهن را با این افكار كه (من عوض شدنی نیستم)، (این جوری به جهان آمده‌ام)، (زندگی‌ام با این حرف‌ها تغییر نمی‌كند) و یا (وضع من با دیگران تفاوت دارد) آلوده نسازید، زیرا اندیشه منفی، همـواره به نتایج بد می‌انجامد.
● عبارت های طلا‌یی
▪ عشق صبور است، عشق مهربان است، عشق حسود، متكبر یا خشن نیست. بر راه اصرار نمی‌ورزد، كج خلق و زود رنج هم نیست. از حقیقت شاد می‌شود، تمام چیز را تحمل می‌كند، تمام چیز را باور می‌كند، به تمام چیز امیدوار است، تمام چیز را تحسین می‌كند، عشق هرگز انتها نمی‌پذیرد.
▪ به دست آوردن تمام جهان چه سودی خواهد داشت، چنانچه آدم روحش را در این راه از دست بدهد!
▪ قضاوت ننمایید ، تا قضاوت نشوید، محكوم نکنـید ، تا محكوم نشوید، ببخشید تا بخشیده شوید، کمک نمایید تا به شما کمک كنند، با همان پیمانه كه می‌بخشید، به شما خواهند بخشید.
▪ هرگز امید را از كسی نگیرید، ممکن است این تنها چیزی باشد كه دارد.
▪ از شوخ‌طبعی‌ات برای خنداندن مصرف كن، نه جهت تمسخر افراد دیگر !
▪ چنانچه خاموش باشی تا دیگران به سخنت آورند، خوب از آنست كه سخن‌ گویی و دیگران خاموشت كنند!
▪ زرنگ‌ترین آدم ‌ها، صادق‌ترین آنها می باشند .
▪ تفریح، خوراكی است كه به اندازه نان آب برای سلامت ی ضروری است خنده نیز داروی بسیار زیاد مهمی است.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دکوراسیون فروشگاه و آرایشگاه آدینا

دکوراسیون فروشگاه و آرایشگاه آدینا مبلمان اداری آدینا ، با دارا بودن پرسنل متخصص در واحد …