خانه / دسته‌بندی نشده / درمان آرتروز زانو

درمان آرتروز زانو

اصلاح آرتروز زانو

جراحی زانو
آرتروز مفصل زانو یکی از شایع ترین علل درد زانو است . انواع مختلف ی از آرتروز وجود دارد که می تواند بر مفصل زانو تأثیر گذار باشند. روش های اصلاح ی آرتروز زانو با توجه به شرایط عواملی که باعث ایجاد آن شده، مفرق است.

استئوآرتریت یا سائیدگی زانو شایع ترین نوع آرتروز زانو است . این نیز به نام های “آرتروز پوسیدگی و کشیدگی” یا “مریضی مفاصل فاسد” شناخته شده است. در بیماری استئو آرتریت غضروف مفصل دچار ساییدگی و خوردگی تدریجی می گردد. پس ، غضروف دیگر قادر به حفاظت از استخوان ناست این امر باعث ایجاد تورم و درد شدید در زانو می گردد. همين طور ، کار حرکت زانو توأم با درد خواهد بود.

آرتروز زانو در افراد مسن تر بیشتر به چشـم می خورد. علائم مریضی آرتروز زانو در افراد چاق شایع تر است، بدین گونه که کاهش وزن منجر به کاستن از شدت درد آرتروز زانو می شود. مؤلفه های عمومی (کلی) همچون عوامل وراثتی و خانوادگی در ابتلا به بیماری آرتروز زانو می توان تأثیر گذار باشد. از دیگر عوامل موثر در ابتلا به آرتروز زانو می توان به آسیب دیدن زانو، پارگی غضروف و شکستگی استخوان های اطراف مفصل اشاره کرد.

آرتروز زانو بیماری رایجی است که نزدیک ۴۰% افراد بالای ۶۵ سال به آن دچار می شوند. آرتروز زانو درد و ناراحتی های بسیار شدیدی ایجاد می نماید . ممکن است باعث شود که فرد مبتلا به آرتروز زانو در انجام کارهای روزمره اش نیز ناتوان شود. برای آشنایی بیشتر با اصلاح آرتروز زانو ادامه مطلب را تحقيق فرمایید
علائم آرتروز زانو

وضعیت علائم آرتروز زانو معمولا به صورت فرآیند تدریجی است، ولی ممکن است علایم با آسیب کوچک یا استفاده بیش از میزان از زانو بدتر می شوند.

گزارش های مبتلایان به آرتروز زانو نشان از آن دارد که علائم برای مدت زیاد وجود داشته به تدریج شدت درد آرتروز زانو با صوت تق تق زانو ارتقا یافته است.

در اوقات؛ این علائم به دلیل تغییرات فصلی و آب هوایی دچار نوسان بوده، به گونه ای که در برخي از ماه های سال شدت درد آتروز زانو کمتر و یا در ماه دیگر علائم درد حس می شود. از آنجایی که آرتروز زانو اصلاح ی ندارد، یادگیری شیوه های کاهش سرعت پیشرفت آرتروز زانو بسیار با اهمیت است.
شایع ترین علائم آرتروز زانو عبارتند از:

•آرتروز زانو و درد وقت کار

•آرتروز زانو كم شدن میزان انعطاف پذیری زانو

•آرتروز زانو حس سفتی مفصل

•آرتروز زانو و تورم در ناحیه زانو

• آرتروز زانو و ترد شدگی و نازکی زانو

• آرتروز زانو حس واماندگی زانو ( احساس کم آوردن در وقت کار )

•آرتروز زانو بدشکلی مفصل (پاها حالت قوسی کمانی شده و زانو وقت راه رفتن صوت تق تق می دهند)
اصلاح آرتروز زانو

منظور از اصلاح آرتروز زانو كم شدن درد به منظور بازگشت بیمار به کار های عادی هر روز است .

اصلاح آرتروز زانو از مراحل ساده و پایه شروع می شود و تا سخت ترین مسائل که اقطعا لا منجر به عمل جراحی می گردد، را هم حاوی می گردد. ناگفته پیداست که هر مبتلایی (بیماری ) متناسب با نوع شدت آرتروز زانو اصلاح می شود که تصمیم در این باره برعهده پزشک کارشناس اصلاح آرتروز زانو (کارشناس طب فیزیکی و توانبخشی) است .

اصلاح های مفرق ی برای آرتروز زانو وجود دارد که برخي از آن ها ممکن است در گاهي از افراد تاثیر بیشتری داشته باشد در بسیاری اوقات بیمار مبتلا به آرتروز زانو باید با پزشک خود در گزینش نوع اصلاح آرتروز زانو مشارکت فعال داشته باشد.

مهمترین اهداف اصلاح آرتروز زانو كم شدن درد برگشت کارایی کار به زانو است. آرتروز زانو در ابتدا خفیف است ولی ممکن است با گذشت زمان پیشرفت کرده و شدیدتر شود.به طور کلی مراحل اصلاح حاوی مسائل زیر هستند :
اصلاح آرتروز زانو با تغییر درروش زندگی

مهمترین این تغییرات حاوی كم شدن وزن است. بسياري اما نه تمام افرادی که آرتروز زانو دارند، چاق هستند این وزن خیلی سبب می شود فشار بیشتری به زانو وارد شده که نتیجه آن افزایش شدت درد و پیشرفت بیماری آرتروز زانو است.

گاهي اوقات کاهش فقط چند کیلو گرم وزن می تواند زانو درد را تا میزان بسياري کاهش داده کارآیی زانو را افزایش دهد.

بیمار مبتلا به آرتروز زانو باید تا میزان امکان از دو زانو چهار زانو نشستن اجتناب کرده و تا میزان امکان برای نشستن از صندلی و برای خوابیدن از تختخواب مصرف نماید . توالت های سنتی فشار بسیاری را به مفصل زانو وارد می کنند.

پس به بیماران مبتلا به آرتروز زانو توصیه می شود تا از توالت های به اصطلاح فرنگی استفاده کنند. مصرف از پله برای بیماران مبتلا به آرتروز زانو مناسب نیست و راه پیمایی بر روی زمین های سراشیب یا سربالایی مساله بیمار مبتلا به آرتروز زانو را بیشتر می نماید .
اصلاح آرتروز زانو با كم شدن وزن

یکی از موثر ترینروش های اصلاح آرتروز زانو كم شدن وزن است. هرچه فشار و وزن کمتری بر زانو وارد شود، زانو دچار آسیب دیدگی کمتری می گردد.
اصلاح آرتروز زانو با تغییر کار ها

گاهي از کار ها به منظور کاهش آرتروز زانو می بایست قطع شوند روش ها و تست های نو ی هم برای اصلاح خوبتر آرتروز زانو ممکن است یاری کننده باشد.
اصلاح آرتروز زانو با نرمش

ورزش های آرتروز زانو بسیار مفید است زیرا عضلات قوی پا از زانو پشتیبانی می‌کنند و ضربه را قبل از رسیدن به زانو جذب می‌کنند. تقویت عضلات چهار سر ران باعث افزایش گردش خون در مفصل زانو می‌شود، تغییرات بیوشیمیایی مفید ی را در مایع مفصلی زانو تحریک می نماید ویژگی‌های روان سازی آن را اصلاح می‌بخشد. ورزش همچینن دامنه حرکتی مفصل زانو را اصلاح می‌بخشد. با این حال، در بیماران مبتلا به آرتروز زانو که زانوهای ترازی ندارند، بعضی وقتها اوقات استحکام بیش از میزان عضلات چهار سر ران باعث وخامت شرایط می‌شود.بیمار مبتلا به آرتروز زانو می تواند زیر نظر فیزیوتراپیست آن ها را یاد گرفته و انجام دهد.
هدف از انجام نرمش در اصلاح آرتروز زانو

نرمش های طبی چند هدف عمده را در اصلاح آرتروز زانو دنبال می کنند. در اولین وهله سعی می شود تا دامنه حرکات زانو بوسیله نرمش های کششی افزایش یابد.

این نرمش ها سعی در افزایش قابلیت کش آمدن لیگامان ها کپسول مفصلی و عضلات اطراف زانو دارند تا بدین وسیله دامنه حرکات زانو را ارتقا دهند.

در وهله بعد با انجام نرمش های بخصوصی سعی در ارتقا قدرت عضلات ران می شود. با ارتقا قدرت این عضلات بخصوص عضله چهارسر ران درد زانو تا میزان بسياري تخفیف میابد. نرمش های متعددی در مراحل بعدی می توانند همآهنگ ی بین کارکرد اجراء مختلف زانو را افزایش داده بیمار مبتلا به آرتروز زانو را آماده انجام خوبتر حرکات روزمره زندگی کنند.
اصلاح آرتروز زانو با وسایل پشتیبانی ی

استفاده از این وسایل پشتیبانی ی مانند عصا، کفش های مخصوص یا مصرف از زانوبند می تواند در اصلاح آرتروز زانو یاری کننده باشد.
اصلاح آرتروز زانو با سرما ،گرما آب اصلاح ی

مصرف از سرما یا گرما آب اصلاح ی ممکن است در کاهش درد بیمار مبتلا به آرتروز زانو تاثیر گذار باشند.
اصلاح دارویی آرتروز زانو

داروهای متعددی در کنترل درد و اصلاح آرتروز زانو بکار برده می شوند. ممکن است درد یک بیمار با داروی خاصی كم شدن یابد که این دارو برای بیمار دیگر تاثیر گذار نباشد. برای هر بیمار مبتلا به آرتروز زانو ممکن است داروهایی بکار رود که با داروهای بیمار دیگر مفرق باشد.
اصلاح آرتروز زانو با داروهای ضد التهابی

مهمترین دسته دارویی که در کنترل و اصلاح آرتروز زانو کاربرد دارد داروهای ضد التهابی هستند . داروی های ضد التهاب می تواند باعث اصلاح درد التهاب در زانو گردند این داروها التهاب مفصل را کاهش داده و می توانند درد آرتروز زانو را تا حدود بسياري كم شدن دهند. نیاز بیماران به این داروها مفرق است.

گاهي درد آرتروز زانو با مصرف میزان کمی دارو از بین می رود و برخي بیمار برای كم شدن درد نیاز به استفاده میزان بسياري از این داروها دارد. گرچه تعدادی از این داروها بدون نسخه پزشک برای بیمار قابل دسترس هستند ولی این داروها مانند هر دارویی ممکن است برای بیمار عوارضی داشته باشند.

اگر این داروها بطور مستمر استفاده شوند بعد از مدتی تاثیر آن ها کم می شود. همين طور این داروها ممکن است با گاهي دیگر از داروها بطور مثال با داروهایی که برای رقیق کردن خون از آن ها استفاده می شود تداخل داشته باشند پس قبل از استفاده از این داروها قطعا با پزشک کارشناس اصلاح آرتروز زانو (پزشک کارشناس طب فیزیکی و توانبخشی ) مشورت بکنید .
اصلاح آرتروز زانو با تزریق کورتیزون (نوعی هورمون استروئیدی)

در کاهش درد و التهاب آرتروز زانو موثر است
اصلاح آرتروز زانو با سینویسک (Synvisc)

در تسکین درد آرتروز زانو موثر است نیاز به عمل جراحی آرتروز زانو را به تعویق می اندازد.
اصلاح آرتروز زانو با آرتروسکوپی زانو

توافق جامعی در مورد شیوه اصلاح موثر آرترو زانو از طریق آرتروسکوپی هنوز وجود ندارد. در گاهي از علائم ممکن است موثر باشد (عملی است برای مشاهده داخل مفاصل).
اصلاح آرتروز زانو با استئوتومی زانو

نوعی عمل جراحی است که در آن استخوان بیمار مبتلا به آرتروز زانو در عمل جراحی و بصورت کنترل شده ای توسط جراح و با وسایل خاصی برش داده شده شکسته می شود. هر چند ممکن است بیماران چندان تمایلی به انجام این عمل جراحی نداشته باشند ولی یکی از روش های موثر در اصلاح آرتروز زانو در افراد جوان است .
اصلاح آرتروز زانو با عمل جراحی جایگزینی غضروف

در این عمل، غضروف ساییده شده بیمار مبتلا به آرتروز زانو خارج می شود غضروفی پلاستیکی در زانوی بیمار مبتلا به آرتروز زانو جای داده می شود.
اصلاح آرتروز زانو با جایگزینی جزئی زانو:

در این عمل جراحی قسمت ی از زانو جایگزین می شود. در مسائل ی که آرتروز زانو بسیار حاد باشد از اینآموزش برای اصلاح مصرف می کنند.
ورزش‌ اصلاح ی‌ آرتروز زانو

تقویت ماهیچه های اطراف مفاصل زانو می تواند باعث كم شدن فشار بر روی زانو گردد. پیشگیری از نقد (آتروفی) ماهیچه ها یکی از پارت های با اهمیت در مراقبت و مراقبت از زانو ارتقا عملکرد آن است .
ورزش های مناسب آرتروز زانو

نوع ورزش هایی که بیمار مبتلا به آرتروز زانو انجام می دهد در اصلاح آرتروز زانو با اهمیت است. بیمار باید از ورزش هایی که حاوی دویدن جهیدن می باشند اجتناب نماید .

شنا دوچرخه سواری ورزش های مناسبی برای آرتروز زانو می باشند .

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دانلود Castle Clash 1.2.9 – بازی کستل کلش اندروید – نسخه دیتادار + نسخه بدون دیتا

دانلود Castle Clash 1.2.9 – بازی کستل کلش اندروید – نسخه دیتادار + نسخه بدون …