خانه / مقالات / نگاهی اجمالی بر آنتی ویروس های ایرانی

نگاهی اجمالی بر آنتی ویروس های ایرانی

خرید اکانت نود ۳۲

آنتی ویروس شید (Sheed)
معرفی

این آنتی ویروس از تلفیق ۲ موتور قدرتمند (NODE32+Avira) جهت اسکن نمودن پاکسازی سیستم استفاده می نماید . محیط آنتی ویروس شید، با ترکیبی از سادگی ظرافت، رابط کاربر ی زیاد مطلوبی را برای کاربر ان فراهم می نماید . در عین حال استفاده تلفیق موتورهای آویرا ناد ۳۲، امنیتی بیشتر از هر آنتی ویروس تک موتوره را فراهم می نماید . همچنین استفاده از دو سیـستم هوشمند در آن، سرعت قدرت بهتر ی را برای سیسـتم فرد ان به ارمغان می آورد. این آنتی ویروس در تست های انجام گرفته توسط معتبا کیفیت ترین شرکت آزمایش آنتی ویروس (AV-Comparatives) جهان در کشور اتریش نتایج قابل قبولی کسب کرده است .

ویژگی ها
از خصوصیات ی این آنتی ویروس می توان به سادگی فارسی بودن آن اشاره کرد که بهتریـن محیط را در دسترس فرد ان فارسی زبان قرار می دهد. همين طور ظهور رسانی کم اندازه بدون دردسر که به صورت اتوماتیک از بانک اطلاعاتی آنتی ویروس در صورت اتصال سیـستم به اینترنت، به راحتی بارگذاری می گردد را می توان خیلی مهم ترین مزیت آن دانست.

سرعت و سبکی شید با مصرف از تکنولوژی نو هوشمند ارتا و سامتا باعث می گردد تا نرم افزار در زمان بیکاری سیسـتم شروع به اسکن تحلیل داده ها نماید. همچنین حفاظت مخصوص از اتصالات پورهای USB، یکی دیگر از مزیت های این آنتی ویروس است.

معایب
می توان به جرات گفت که آنتی ویروس شید نمی تواند امنیت کاملا اطمینان برانگیز را برای کاربر ان به ارمغان اورد، چرا که دارای برخي از ایرادات باگ های کوچک است . یکی از موارد ی که معین ا در این آنتی ویروس به چشـم می خورد، اسکن ناقص درایورهایی است که از طریق پورت USB به سیستم متصل می گردند. برای نمونه، فلش معماری آلوده ای را به سیـستم متصل کردیم با این که آنتی ویروس به صورت اتوماتیک شروع به اسکن درایور نمود آن را عاری از هرگونه فایل مخربی دانست، اما ی به صورت دستی توسط همین آنتی ویروس دوباره درایور را اسکن نمودیم، متوجه وجود چند ویروس در آن شدیم !

یکی دیگر از نقاط ضعف این آنتی ویروس، پاکسازی ناقص ویروس ها است که به صورت کامل انجام نمی گیرد و اما ممکن است بزرگترین عیب این پروگرام را این مسئله بتوان شمرد که متاسفانه به عنوان نرم افزار ی امن و کامل جهت افرادی که به صورت همیشگـی از طریق ADSL و یا WiMAX به اینترنت متصل هستند ، محسوب نمی شود و بیشتر جهت فرد انی مناسب است که به صورت خانگی و Dail UP و به دور از اتصال دانم به اینترنت، از سیـستم مصرف می کننند.

تجزیه تحلیل
این آنتی ویروس با وجود اینکه خود را آنتی ویروس بومی مستقل قلمداد می نماید ، ولی از دو موتور آنتی ویروس خارجی به نام های آویرا ناد۳۲ مصرف می نماید که این باعث می شود در بومی بودن آن دچار شک شویم. اما می توان شید را بیشتر به عنوان برنامـه ای که هسته آن خارجی و پوسته ایرانی دارد نامید.

آنتی ویروس ایمن (Imen)

معرفی
این آنتی ویروس، اولین آنتی ویروس بومی در کشور است . آنتی ویروسی که با داشتن زبان کاربر ی فارسی و امکانات کامل و کامل در نسخه های مفرق ، می تواند گزینش ی خوب ی برای فرد ان ایرانی محسوب شود. در واقع قدرت خوب در کنار امکانات بومی، ارمغان این آنتی ویروس است، تا فرد ان بتوانند با دغدغه کمتری از همه امکانات این برنامـه استفاده کنند. ضمن اینکه شرکت تولید کننده این پروگرام ، کمپانی ی پیشرو در ارائه راهکارهای امنیتی است .

ویژگی ها
از خصوصیات ی این آنتی ویروس می توان به محیط فارسی، نصب آسان و به روزرسانی های اتوماتیک و دائمی اشاره کرد. در عین حال این برنامـه مجهز به سیـستم علت مبتنی بر لینوکس است و چناچه قبل از نصب و استفاده آن، سیـستم علت به دلیل آلودگی از کار افتاده باشد، می توان از حالتنجات آن استفاده کرده و بدون نیاز به سیستم علت ویندوز اقدام به پاکسازی سیستم نمود. همين طور محافظ قدرتمند شبکه، از دیگر مزیت های ایمن است و اما مهمترین ویژگی آن را می توان ارائه در نسخه های مفرق با امکانات متغیر دانست تا فرد بتواند بسته به نیاز و تعرفه خود با کیفیت ترین و کاملترین گزینش را داشته باشد. همچنین به گفته مدیر علت شرکت فناوری اطلاعات ایران در تاریخ ۲۱ آبان ۱۳۸۹، آنتی ویروس ایمن به عنوان یکی از وسائل های مورد استفاده، برای مواجهه با ویروس استاکس نت به کار گرفته شده است .

معایب
متاسفانه یکی از بزرگترین معایب ایمن، نماید شدن سیستم در زمان اسکن پاکسازی است. همين طور محیط فرد ی ایمن، چندان جذاب نبوده و فرد را خسته می نماید . اما مهمترین مساله این جا است که ایمن، فایل های کرک گاهي نرم افزار ها را غلط ا به عنوان ویروس شناسایی می نماید براي چه که کدهای نوشته شده در فایل های حاوی ویروس فایل های کرک، نسبتا یکسان هستند ( مشکلی که در نمونه های خارجی کم بیش قابل مشاهده است ).

این آنتی ویروس ایرادات باگ های کوچک ویژه به خود است که در وقت کار با پروگرام کاملا به چشم می آید. ضمن این که گاهي کاربر ان در رابطه با به روزرسانی آن، با اشکال مواجه شده اند (مثل نسخه های سیمرغ و هما) که امید است در آینده برطرف شود.

تجزیه تحلیل
آنتی ویروس ایمن را می توان محصولی کاملا بومی دانست که از این جهت قابل ستایش است. ولی نمی توان آن را به عنوان نقطه اتکا کاربر ان در وقت قوع حملات جدی انواع بدافزارها به حساب آورد.

سخن پایانی
در این نوشتار سعی بر این بوده تا به صورتی عادلانه، تجزیه نقد مناسبی از این دو محصول داخلی، ارائه گردد. این در حالی است که مطمئنا این محصولات با خصوصیات ی مثبتی که دارند، افق روشنی را برای آینده نرم افزار های امنیتی ایرانی به ارمغان می آورند به همین دلیل می بایست از زحمات و دغدغه های مدیران و کارمندان این دو مجموعه امنیتی ایرانی تقدیر نمود. همچنین حتمـا قیمت مناسب این دو آنتی ویروس در مساوی نمونه های خارجی، برگ برنده دیگری است که می بایست به آن توجه نمود.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دکوراسیون فروشگاه و آرایشگاه آدینا

دکوراسیون فروشگاه و آرایشگاه آدینا مبلمان اداری آدینا ، با دارا بودن پرسنل متخصص در واحد …