خانه / مقالات / مقايسه علمي و منصفانه روشهاي انجام كاشت مو

مقايسه علمي و منصفانه روشهاي انجام كاشت مو

مقایسه ای منصفانه علمی بین دوآموزش برداشت گرافتهای مو در پیوند موی طبیعی
ترجمه و تنظیم: دکتر حمیدرضا کهنموئی- بورد جراحی پیوند مو از آمریکا
«برگرفته از بیانیۀ انجمن بین المللی جراحان پیوند مو»


لیپوماتیک

لیپوماتیک,روش لیپوماتیک,لاغری

قبل از شروع مبحث اصلي به دليل اينكه در كتابها، مقالات وب سايتهاي مختلف در رابطه با كاشت موي طبيعي به كلمه “گرافت” زياد بر ميخوريد به تعريف كلمه گرافت ميپردازيم:
تعريف گرافت

اگر با ذره بين به دقت به موهاي جلو يا پشت سر نگاه كنيد متوجه ميشويد كه تعدادي از موها به صورت تك شاخه ، تعدادي به صورت دو شاخه ،تعدادي به صورت سه شاخه و بعضا تعدادي نيز به صورت چهار شاخه از پوست خارج شده اند . به هر يك از اين دسته هاي يك تا چهار تاي گرافت گفته ميشود . يعني هر گرافت عبارآزمایش از يك يا چند پياز مو كه ساقه ي انها از يك نقطه از پوست خارج شده اند. براي بدست اوردن تعداد تار مو بايستي تعداد گرافت را بسته به چگونگي توزيع انها در پوست سر در اعداد ۳/۲ ، ۴/۲ يا ۵/۲ ضرب نمود . اين عدد را پزشك کارشناس جراح پيوند مو معین مي كند . جهت مثال وقتي گفته ميشود جهت يك بيمار ۲۰۰۰ گرافت كاشته شده يعني بين ۴۶۰۰ تا ۵۰۰۰ تار مو براي وي پيوند شده است.
حدود ده سال پیش کاربر د FIT (FUE) بعنوان نحوه جایگزین در مقابل متد برداشت نواری (FUT) از ناحیۀ پشت سر بیان گردید. در واقع تعداد زیاد ی از پزشکان اینراهنمای را مورد آزمایش قرار داده اند ولی میزان خوب یت آنها خیلی مفرق بوده است. درروش FIT گرافتهای مو بصورت تک تک از نواحی دهنده واقع در مناطقی از پشت سر و اطراف گوشها برداشت می گردند. اخیرا ً با ارائۀ انواع دستگاهها برای مصرف در متد FIT میزان علاقمندی به مصرف از این نحوه ارتقا یافته و به موضوعی بحث برانگیز در مساوی شیوه برداشت نواری (FUT) تبدیل شده است. مباحث بسیار زیاد ی در بین پزشکان، پرسنل عموم جامعه و همچنین در تبلیغات و
شبکه های اینترنتی دربارۀ راندمان و ارزش این متد و مقایسۀ آن باروش FUT وجود دارد. متأسفانه بسياري از این ادعاها که حاوی برتریآموزش FIT هستند تا میزان زیاد ی در رابطه با مقاصد اقتصادی به منظور فروش بیشتر دستگاهها وسایل ارتباط با اینراهنمای بوسیله مجموعه های ذینفع است . در واقع روش FUT از بسياري جهات از عبارت ایجاد جوشگاه (اسکار)، میزان بقای گرافتها، درصد آسیب گرافتها، کیفیت گرافتها از لحاظ ساختمانی ، مدت زمان عمل، عوارض و حتی هزینۀ عمل نسبت به FIT برتری دارد.در این متن به تحلیل ویژگی ها و معایب هر دوروش می پردازیم تا بتوانیم نگاهي دقیق و منصفانه به آنها داشته باشیم.
ایجاد جوشگاه زخم (اسکار) در ناحیۀ دهنده :

روش برداشت نواری (FUT) باعث ایجاد اسکار (جاي زخم) بصورت خطی می شود، درحالیکه پایه اساس کاربر دآموزش FIT (FUE) اجتناب از ایجاد محل زخم بصورت خطی در پشت سر است. در بسياري از موارد ازروش FIT بعنوان روشی بدون برش جراحی، بدون بخیه، بدون خونریزی بدون اسکار یاد می شود. نکتۀ مهم آن است که گرچه درروش FIT اسکار خطی ایجاد نمی شود ولی اسکارهای حلقوی متعددی بوجود می آید. واقعیت آن است که طول محل برش درروش FIT به مراتب بیشتر ازروش برداشت نواری (FUT) خواهد بود. این مطلب زمانی کاملاً آشکار می شود که چون در متد FIT اکثراً از پانچهای یک میلیمتری برای برداشت گرافتها استفاده می شود محیط پانچ یک میلیمتری را در تعداد گرافتها ضرب نماییم. بعنوان مثال جهت برداشت ۱۰۰۰ گرافت در مقایسه برای برداشت نواری (FUT) حاوی ۱۰۰۰ گرافت در فرد با تراکم مبوسیله پشت سر که در هر سانتیمتر مربع دارای ۸۰ گرافت است درصورتیکه عرض نوار ۱ سانتیمتر باشد طول آن ۵/۱۲ سانتیمتر خواهد بود از طرف دیگر برش در FIT هم در زمان استفاده از پانچ وجود دارد وگرچه اسکار خطی ایجاد نمی شود ولی اسکارهای دایره ای شکل بصورت نقاط کم رنگ یا
پر رنگ یکه موها خیلی کوتاه شوند دیده می شود. تعدادی از طرفدارانآموزش FIT اظهار میدارند که در اینروش اعصاب عروق آسیب نمی بینند. این ادعا واقعیت ندارد چرا که با ورود پانچ به داخل پوست، اعصاب، وریدها شریانها بریده می شوند. اما میزان خونریزی درروش FIT گرچه وجود دارد ولی قابل تذکر نیست. در متد FUT نیز چنانچه تکنیک برداشت نوار به درستی انجام پذیرد میزان خونریزی قابل توجه نخواهد بود.نکتۀ دیگر در نحوه FIT به خصوص زمانی که تعداد خیلی ی گرافت مورجهان ز باشد اینکه موهای نواحی پشت سر می بایست کاملاً کوتاه شوند که این ازبقیه معایب FIT است درحالیکه درروش FUT میتوان موهای پشت سر را کاملاً کوتاه نکرد.
میزان بقای گرافت:

بحث بر سر میزان زنده ماندن گرافتها درراهنمای FIT (FUE) نسبت بهروش FUT همچنان ادامه دارد. گاهي بر این عقیده اند که چون درآموزش FIT میزان بافت احاطه کنندۀ گرافتها کمتر است پس درصد بقای آنها کاهش می یابد. این گرافتها زیاد مستعد خشک شدن هستند که این یکی از عوامل اصلی زنده نماندن گرافتها به شمار میرود.
این امر هم کشش وارد شده به گرافتها در حین جدا نمودن آنها از بافت پشت سر است. دستکاری بیشتر گرافتها در حین کشیدن جدا نمودن آنها ازبقیه عوامل ارتقا آسیب به گرافت و کاهش درصد بقای آنها به شمار
می رود.
درراهنمای FIT شانس قطع شدن گرافتها نسبت بهشیوه نواری (FUT) به طور چشم گیری ارتقا می یابد که این امر هم به نوبۀ خود سبب بیشتر شدن ضعیف یا عدم افزایش گرافتها بر طبق محل قطع شدن آنها است . برعکس جالب درروش FUT اقطعا ل قطع شدن گرافتها حین برداشت نوار از پشت سر نیز حین جدا نمودن گرافتها از نوار حداقل است. بخصوص در صورت مصرف از میکروسکوپ جهت جداسازی گرافتها اقطعا ل قطع شدگی به ۲% – ۱% کاهش می یابد.گرافتهایی که باراهنمای نواری (FUT) به دست می آیند دارای مقادیر از بافت و چربی احاطه کننده بوده که این سبب کاهش اقطعا ل کم آبی خشک شدن درنتیجه حفاظت بیشتر از گرافت حین دستکاری جهت کاشت آنها نهایتاً ارتقا شانس بقای آنها می گردد.

کاشت گرافتها:

بهترین کاملترین گرافتهای جداسازی شده ممکن است در حین مرحلۀ کاشت دچار آسیب شده و بیشتر شدن ننمایند. وارد آمدن ضربه و نیز خشک شدن گرافت از عبارت عوامل شناخته شده ای هستند که ممکن است در دستان یک فرد بی تجربه و ناشی اتفاق افتاده بر بقای گرافت تأثیر بد داشته باشند.
وقت ي كه گرافتها بصورت دستي كاشته ميشوند فرق ي ميان تكنيك كاشت گرافتهاي FUEبا FUT وجود ندارد . اما نگرانيهايي در مورد اسيب پذير تر بودن گرافتهاي FUE نسبت به خشك شدن و دستکاری بيشتر انها به دليل مشكلات سايز و ظاهر انها در حين كاشت وجود دارد.
زمان ي كه گرافتها بوسیله دستگاه و با مكانيسم پنوماتيك ( فشار هوا)‌ كاشته ميشوند ادعاي سازندگان دستگاه بر اين است كه دستکاری كمتري در حين كاشت اتفاق ميافتد. بعضي از جراحان پيوند مو كه با اين دستگاهها كار كرده اند معتقد هستند اين ادعا صحيح نبوده و قابليتهاي اين دستگاه در كاشت گرافت داراي محدوديت هاي نيز مي باشد.( اينجانب نيز كه قبلا حدود ده سال پيش با اين دستگاهها كار كرده ام يكي از مشكلات انها را وارد اوردن فشار هوا ايجاد ضربه به گرافت در كاشت ميدانم كه در كنار ساير معايب دستگاه سبب عدم افزایش تعدادي از گرافتها ميشود(مترجم))
بدون در نظر گرفتن وهله اماده سازي گرافتها هنرمندي مهارت تكنيكي پزشك از عبارت عوامل زياد مهمي هستند كه در وهله كاشت گرافتها جهت رسيدن به بهترين نتايج نقش اساسي را ايفا ميكنند .
پزشك جراح پيوند مو بايستي توانايي قابليت ايجاد زيبايي در وهله ي كاشت گرافتها را داشته باشد.
طراحي خط مو چگونگي توزيع گرافتها در اين ناحيه همچنين چگونگي توزيع گرافتها در ساير نواحي پوست سر برنامه ريزي جهت تقسيم بندي ميزان تراكم موها در هر ناحيه از سر و ايجاد برشها با جهت زاويه مناسب از عبارت مهمترين فاكتورهايي هستند كه در وهله كاشت بوسیله يك جراح پيوند موي ماهر با تجربه مديريت ميشوند. حتي گرافتهايي با يك تار مو نيز در صورتي كه با زاويه غلط كاشته شوند ميتوانند سبب ايجاد ظاهري غير طبيعي گردند.
يكي از موارد خیلی مهم در مورد دستگاهها و وسائل FUE معرفي فروش انها توسط شركتها به پرسنل و تكنسينهايي است كه ممكن است قادر به برداشت گرافت باشند. اين مساله سبب وضع قوانيني در بسياري كشورها از عبارت ايالات متحده شده است. در اكثر ايالتهاي امريكا صريحا انجام اين جراحي بوسیله افراد غير پزشك، دستياران غير پزشك نيز پرستاران غير قانوني است. در ديگر كشورها نيز ممكن است قوانين مشابه وجود داشته باشد. به عنوان مثال در بعضي كشورها تنها پزشكان، مجوز برش زدن جهت انجام كاشت را دارند و قوانين مفرق ي براي كاشت گرافتها بوسیله دستياران وجود دارد. ( متاسفانه در كشور ما نيز يكي از معضلات عمده در اين زمينه انجام كاشت مو بوسیله تكنسينها است كه اكثرا عوارض جانبي و مشكلات بوجود امده جهت بيماران به همين دليل است. همچنين برخي از پزشكان نيز بدون داشتن دانش، تجربه و مهارت كافي در اين زمينه بدون گذراندن هيچطور دوره اموزش معتبري با مصرف از همين تكنسينها كار به پيوند مو مينمايند. بناجهت ن به افراد متقاضي كاشت مو اكيدا توصيه ميشود قبل از انجام ان در انتخاب پزشك دقت کرده و از قابليتهاي وي در زمينه هاي ياد شده اطمينان حاصل نمايند. (مترجم)

مهارتهاي تكنيكي

مهارت هاي خاص مفرق ي جهت برداشت گرافتها بهروش FUE نسبت به FUT مورد نياز است. پزشك جراح پيوند مو بايستي توانايي گزینش پانچ مناسب پيدا كردن عمق صحيح و نيز تنظيم پانچ بر طبق تغييرات جهت مو را داشته باشد. يكي از مهمترين نگرانيها در FUE ميزان قطع شدگي گرافتهاست به اين معنا كه چنانچه موها در يك واحد فوليك ولی ( فوليكولار يونيت) قطع گردند اقطعا ل بیشتر شدن انها بسيار كمتر ميگردد. بطور كلي گزارشات پزشكاني كه FUE ‌ (FIT ) انجام ميدهند نشانگر ان است كه ميزان قطع شدگي اسيب در اينشیوه بيشتر ازروش برداشت نواري ( FUT‌)‌ است.
همان گونه كه در بالا اشاره شد جراح پيوند مو بايستي توانايي تنظيم جهت پانچ با تغييرات جهت مو را داشته باشد. انجام پيوند مو بهروش FUE جهت بيماراني با موهاي فر مجعد زياد مشكل است در حالي كهروش نواري ( FUT )‌ براي تمامي بيماران با هر نوع جنس مو مناسب ميباشد.
FUE ميتواند هم جهت بيمار هم جهت پزشك يك پروسه خسته كننده ملال اور باشد. همين مساله سبب محدود شدن تعداد گرافتها در يك جلسه ميگردد.
مقايسه دوروش جراحي ( FUT ) وبدون جراحي ( FIT يا FUE ‌ ) در كاشت موي طبيعي

مساله مورد مقايسه جراحي ( FUT ) بدون جراحي

(FIT‌ يا FUE ‌) ملاحظات
باقي ماندن جاي زخم (جوشگاه) در پشت سر به صورت خطي ولي با مساحت كمتر به صورت حلقوي
( دايره اي) اما با مساحت بيشتر در صورت كاربرد تكنيكهاي جديد بوسیله پزشك ، خط باقي مانده درروش FUT بسيار ناچيز و در میزان غير قابل مشاهده خواهد بود
اقطعا ل زنده ماندن گرافتها
(پيازهاي مو ) زياد بيشتر كمتر
اقطعا ل اسيب به گرافتها بسيار ناچيز بيشتر
كيفيت گرافتها عالی خوب تا ضعيف بسته به مهارت پزشك و جنس پوست مو نيز دارد
كاشت گرافتها يكسان يكسان
اجبار در كوتاه كردن موها اجباري نيست اجباري است
مصرف از موي بدن – +
كاربرد در انجام عمل هاي كوچك – +
استفاده از میزان اكثر تعداد مو بسته به خصوصيات پوست سر بانك مو بسته به خصوصيات پوست سر بانك مو بهترين پيشنهاد استفاده ازآموزش تركيبي ( FUT+FUE ) است
زمان انجام عمل كمتر از
( ۵_۳ ساعت) بيشتر از
(۱۲_۵ ساعت)
هزينه عمل كمتر اکثرا ٌ بيشتر
راندمان عمل بالاتر پايين تر در اين مورد تواناييها مهارت هاي پزشك زياد اهميت دارد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دکوراسیون فروشگاه و آرایشگاه آدینا

دکوراسیون فروشگاه و آرایشگاه آدینا مبلمان اداری آدینا ، با دارا بودن پرسنل متخصص در واحد …